HISTORIA KLUBU
Przepłynął 40 lat i nadal będzie pływał.

 

      Urodził się dnia 9 marca 1959 roku pod znakiem Ryb, jako dziecko sekcji pływackiej „ Błękitni”, „Spójni” Stargard i szkółki pływackiej przy WOP Stargard. Na chrzcie nadano mu imię KP „Neptun”. Znak zodiaku pod jakim się narodził i imię, jakie mu nadano zapowiadały niewątpliwie, że osiągnie w życiu sukcesy, których inni będą mu zazdrościć. O jego narodzinach poinformował prasę p. Tymaszuk jeden ze współtwórców stargardzkiego sportu. Nad rozwojem czuwać miał powołany zarząd pod przewodnictwem dr. Pilarza oraz inni członkowie w osobach: p. Zajączkowski, p. Tymaszuk, p. Paszczak, p. Mazański, p. Kowalski, p. Książyński. Honorowym prezesem został p. Rybkiewicz Przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Opiekę lekarską nad „nowonarodzonym”powierzono doświadczonemu pediatrze dr Barełkowskiemu i dr Budzianowskiemu. Jego sportowy rozwój powierzono znakomitym pływakom p. Elżbiecie Gel;ner-Zombek i p. Kurtowi Zombek.

      Dzięki takim opiekunom szybko zaczął odnosić pierwsze sukcesy.

      Już za miesiąć, 4 i 5 kwietnia w Bytomiu, Elżbieta Zombek zdobyła dwa tytuły Mistrzyni Polski w konkurencji 100m i 200m st. grzbietowym, natomiast Anna Duczyńska wywalczyła tytuł Wicemistrzyni Polski na 200m st. dowolnym, a na 400m st. dowolnym zdobyła medal brązowy. Jeszcze w tym samym miesiącu w Malmo, w Szwecji, Ela Zombek startując na 100m st. grzbietowym ustanowiła nowy rekord Polski. Był to pierwszy raz, ale nie ostatni rekord Polski zdobyty przez pływaka „Neptuna”, że nie wspomnę o tytułach Mistrzów Polski. W okresie 40-lecia istnienia klubu, 45 zawodniczek i zawodników wpisało się swoimi wynikami na listę rekordzistów i Mistrzów Polski w kategoriach młodzików, juniorów i seniorów.

      Klub był organizatorem i brał udział w imprezach sportowych w Stargardzie, na pływalni, przy ulicy Szczecińskiej. Aż miło wspominać. Odbywały się zawody pływackie, mecze piłki wodnej z udziałem klubowej drużyny, a imprezy dodatkowo urozmaiciły popisy pięknych dziewcząt z baletu wodnego m.in.: Marii Rycerz, Barbary Marcinkowskiej, Anny Marii Lizy, Ireny Grzelak, Krystyny Zgud. Uczestnikami tych imprez pływackich były czołowe kluby pływackie Polski, ale nie brakowało też klubów z zagranicy m.in. z Niemiec, Jugosławii, Czech. Stałe kontakty utrzymywał z zaprzyjaźnionymi klubami pływackimi z Roztocku.

      W 1961 roku pływacy „Neptuna” wywalczyli awans do dziesiątki najlepszych drużyn pływackich w Polsce (tzw. Klasy wydzielonej). Waterpoliści „Neptuna” grali w ekstraklasie do kwietnia 1962 roku. W tym okresie pływanie było sportem nr 1 w Stargardzie. Jako ciekawostkę mogę podać, że we wrześniu 1962 roku z okazji Dnia Kolejarza w wyremontowanej pływalni na zawodach kibicowało 1000 osób, a drugie tyle odeszło od kasy, bo nie było miejsc na widowni. Na tych zawodach Manfred Depta pobił dwa rekordy Polski w stylu grzbietowym na 100m i 200m.

      „Neptun był w tych latach jedynym klubem w Polsce, który prowadził szkółkę pływacką. Pisano nawet o tym w prasie ogólnopolskiej.

      W 1962 roku trzecie kółka olimpijskie na Olimpiadę do Tokio zdobyły Anna Dyczyńska, Władek Wojtakajtis, Halina Paradowska, Barbara Krajewska, Kazimierz Marcinkiewicz..

      Pięć lat pracy trenerskiej małżeństwa Eli i Kurta Zombków zaowocowało miejscem „Neptuna” w czołówce krajowej. Zdobyto 17 tytułów Mistrzów Polski, a w Europie znane były nazwiska stargardzkich pływaków: E. Zombek, A. Duczyńska, M. Depta, M. Raczyński. W roku 1964 do klubu przychodzi czterech nowych trenerów. Łącznie w klubie trenuje w tym okresie 295 zawodników we wszystkich grupach wiekowych.

      Nowe pięciolecie rozpoczyna Zosia Wędzina pobiciem rekordu Polski na 200m st, klasycznym z czasem 3:00,8. Zdecydowane sukcesy na pływalniach Polski i Europy zaczyna odnosić nasz przyszły olimpijczyk Władysław Wojtakajtis. Wyróżniają się też inni: Barbara Marcinkiewicz, Grażyna Klem, Halina Paradowska i nadal Anna Duczyńska. Na mistrzostwach Polski w Bytomiu 18.03.1965r. „Neptun zdobywa II miejsce. Jest jednym z największych klubów w Polsce; na koniec1965 roku liczy 400 członków.

      Od listopada 1956 r. już trzecią kadencję, jako prezes rozpoczyna Marian Tymaszuk, a wiceprezesem zostaje Jerzy Zajączkowski.

      Na liście 10 najlepszych zawodników Polski  sklasyfikowano dwukrotnie na I miejscu 16 letniego Władka Wojtakajtisa na 400m i 1500m stylem dowolnym, oraz na V miejscu na 100m st. dowolnym. Manfred Depta zajmuje na liście najlepszych I miejsce na 100m grzbietem i III miejsce na 200m grzbietem. Grażyna Klem jest członkiem kadry młodzieżowej Polski.

      W 1966 roku, w sierpniu zawodnicy „Neptuna” stawali 8-krotnie na podium MP we Wrocławiu. Mistrzostwo Polski  zdobyła H. Paradowska, a tytuły wicemistrzów zdobyli W. Wojtakajtis i C. Olbert. Do najlepszych zawodników w tym okresie należeli Manfred Depta, Zofia Wędzina-Dowlazewicz, Barbara Marcinkiewicz, Kazimierz Marcinkiewicz , Grażyna Klem, Jan Kendzina oraz bracia Marian i Władek Wojtakajtisowie.

      1967 rok to zdobycie klubowego mistrzostwa okręgu II m. W drużynowej punktacji Mistrzostw Polski.

      Ciągle się zastanawiam skąd te sukcesy ? Pomoc ze strony Powiatowej rady Narodowej, PKKF, przychylność władz, poświęcenie działaczy, stała współpraca z Inspektoratem Oświaty, z kadrą nauczycieli szkół podstawowych, z rodzicami, nauka pływania w przedszkolu, no i warunki, w jakich trenowano na basenie przy ul. Szczecińskiej. Chyba to wszystko dopingowało trenerów i zawodników do osiągania dla siebie i swojego miasta.

      Marzeniem było jeszcze (tak jak i dziś) trenować w lecie na odkrytym basenie 50m.  Większość świąt była okazją do zorganizowania zawodów pływackich – Wyzwolenie Stargardu, 1 Maja, Dzień Kolejarza, a każda prawie niedziela to rozgrywki międzyszkolnej ligi, w której uczestniczyły reprezentacje wszystkich szkół podstawowych.

      Sukcesem było też to, że jak podawała prasa, ok. 80% Stargardzkiej młodzieży umiało pływać, podczas gdy średnia krajowa wynosiła 40%. Obawiam się, że teraz statystyka jest dużo gorsza, a szkoda. Pływanie to nie tylko sport, to samo zdrowie, nie mówiąc już o bezpieczeństwie naszych dzieci na wakacjach spędzanych nad wodą.

      A, że pływanie to zdrowie i nie zależy od wieku, może świadczyć fakt, że znany działacz stargardzkiego klubu Marcin Taberski swoje najlepsze wyniki w pływaniu osiągnął w wieku 52 lat zajmując na zawodach ogólnopolskich III miejsce. Startował również z dobrymi wynikami w zawodach  „Wpław przez Miedwie”. Był najlepszym przykładem dla dzieci, które uczył pływać w szkółce pływackiej.

      Należy wspomnieć o waterpolistach, którzy w 1967 roku pokonując „Tęczę” Kielce awansowali do rozgrywek I ligowych. W historii stargardzkiego sportu był to pierwszy zespół I ligowy. Zawodnicy drużyny piłki wodnej, to: Jan Langer, Władysław Wojtakajtis, Feliks Miszczak, Marek Pulwin, Jerzy Rabej, Piotr Dyczko, Jan Lachowicz, Jan Korecki, Adolf Czerniak, Czesław Olbert, Albin Konwiński, Marian Binkowski.

      W roku 1967 po raz czwarty prezesem klubu zostaje Marian Tymaszuk, sekretarzem Zbigniew Lampart, kierownikiem sekcji Ferdynand Kaczyński.

      Wiosną 1968 roku Władek Wojtakajtis bijąc rekord Polski na 200m st. dowolnym o 0,7 sek. Uzyskuje minimum na Olimpiadę do Meksyku, która odbędzie się w październiku tego samego roku. Jego reprezentanci Polski na Mistrzostwa Europy Kolejarzy do Mediolanu jadą trzej bracia Wojtakajtisowie: Władysław, Marian i Zbigniew.

      Wracający z Meksyku Władek nazywany „Kajtkiem” jest witany przez tłumy mieszkańców Stargardu. Co prawda nie zakwalifikował się do finału 400m  st. dowolnym, ale ta „sztuka” nie udała się również rekordziście świata meksykańczykowi Guillermo Echeviarii.

 

      Następne X-lecie otwiera międzyszkolna liga pływacka, w której uczestnicy 7 zespołów reprezentujących wszystkie szkoły podstawowe.

      Z okazji X-lecia istnienia „Neptuna” miasto ufundowało sztandar dla klubu.

      Ogłoszono listę najlepszych zawodników dziesięciolecia klubu. Trzy kolejne miejsca zajęli: Władysław Wojtakajtis, Marian Wojtakajtis, Halina Paradowska. W skład ekipy Polski na zawody o Puchar Europy, które rozegrano 23 i 24.10.1969r. powołano Elżbietę Zieleniewską i „Kajtka:. Polacy ( mężczyźni) wywalczyli awans do grupy A, pokonując ekipy Austrii, Czechosłowacji, Rumunii i Włoch. Jak pisała prasa krajowa do sukcesu Polaków walnie przyczynił się właśnie „Kajtek”.

      Osiągnięcia „Neptuna” spowodowały, że Polski Związek Pływacki postanowił utworzyć w Stargardzie Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Uroczyste otwarcie wraz ze ślubowaniem zawodników odbyło się 15.11.1969r. w Domu Kultury „Kolejarza”. Opieką objęto 6 zawodniczek i zawodników, a w 1970r. grupę powiększono do 16 osób. Szefem szkolenia został mgr Zieleniewski.

      3.02.1970 nastąpiło przyłączenie sekcji pływackiej „Pogoni” do KP „Neptun”. Do grona szkoleniowców doszli młodzi trenerzy Krystyna Nowik, Roman Rokita i Zbigniew Markiewicz.

      Pływacy „Neptuna” odnosili równierz sukcesy w maratonach morskich, które odbywały się na trasie 18,5km z Kuźnicy Morskiej do Pucka. E. Zieleniewska w 1971r. płynąc z mężczyznami zajęła VI m z czasem 6godz. i 40min., a J.Rabej był IX z czasem 7godz. i 28min. Natomiast w maratonie młodzieżowym na dystansie 5km Weber wywalczył III m.w czasie 1godz. i 09min.

      Na Mistrzostwach Polski Młodzików Mirosława Czernia, Danuta Petrusewicz i Cezary Ambroziak zdobywają 5 złotych medali, klub zajmuje II m w Polsce, a Władek Wojtakajtis znowu „wypływał” w marcu 1972 roku miejsce na Olimpiadę do Monachium.

      Na mistrzostwach Polski w tym samym roku wywalczono 15 medali, II i III miejsce w maratonie morskim, a w kadrze Polski znalazły się: Mirosława Czernia, Jadwiga Weber, Renata Niewolewska i Danuta Petruszewicz. „Neptun” ma tytuł Mistrza Polski Juniorów, 11 rekordów Polski , II m na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i 452 osoby czynnie uprawiające pływanie.

      W następnym sezonie w 1973r., zdobyto następnych 15 medali w Mistrzostwach Polski. W tym miejscu kończy się kronika klubu prowadzona przez p. Zbigniewa Lamparta, z której materiałów korzystałam pisząc o KP „ Neptun”.

       Krótka historia „Neptuna” ciąg dalszy...

      Na podstawie  Biuletynów  PZP i dokumentów klubowych z zawodów spisano następne dzieje.

      Prezesem klubu w latach 1973-1987 był Mieczysław Ciża, a członkami Zarządu byli: Zbigniew Lampart, Stanisław Stempiński, Stanisław Mazański, Alicja Chrzanowska, Danuta Żelazko,  Wiesław Onycher, Marian Koniuszaniec.

      Jadwiga Czerwińska, Albin Konwiński, Janusz Manna, Zbigniew Markiewicz i Wiesław Zieleniewski, to trenerzy , którzy w tych latach pracowali w „Neptunie”.

      Po roku 1973 podjęto decyzję o przesunięciu nauki pływania z klas V, do klas I i II szkół podstawowych. Zmiany, które nastąpiły, były między innymi wynikiem bardzo dobrej współpracy z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportu, którego dyrektorem był Kazimierz Przybut. W SP-6, w której dyrektorem był Józef Krygowski, rozpoczęto tworzenie klas pływackich. Po podsumowaniu roku 1974 na listach najlepszych w Polsce znów pojawiają się nazwiska pływaków stargardzkiego klubu: R.Niewolewska, D. Petrusewicz, J. Weber, I.Wejksza, A. Duchowicz, B. Brylewska, B. Górnicka, P. Podobiński, J.Stępień. W latach 1978-1979 zarządowi klubu przewodził Wiesław Onycher. Do klubu po ukończeniu studiów wrócił W. Wojtakajtis, który objął funkcję trenera koordynatora. Razem z nim o poziom sportowy zawodników dbali: Z. Markiewicz, J. Manna, J. Czerwińska. Czołowymi zawodnikami klubu w tym czasie byli: A. Duchnowicz, siostry Romana i Gabriela Taberskie, B. Radziszewska, J. Szarżała, J. Słoń, I. Wróbel, bracia Jarosław i Maciej Onycher, D. Ciża, A Bursiak, G. Rekowski, R. Mańkowski i późniejszy reprezentant Polski juniorów w piłce nożnej ( bramkarz ) G. Maśnik.

      Koncepcja władz sportowych o wyższości klubów wielosekcyjnych nad jednosekcyjnymi spowodowała, że w 1980r. „ Neptun” został wcielony do KS „Błękitni”. Prezesem klubu został Tadeusz Tadaszak, kierownikiem Krzysztof Kordaczuk, a sekretariatem po 12 latach pracy w „Neptunie” zarządzała Bożena Brykalska.

      Zarząd klubu, wzmocniony w swych staraniach przez Zenona Wiśniewskiego, Prezesa Okręgowego Związku Pływackiego, spowodowały, że do Stargardu przyjechało małżeństwo doskonałych trenerów Sabina i Marian Troszczyńscy. Pan Marian po przyjeździe do Stargardu został zatrudniony w klubie na stanowisku trenera-koordynatora. W tym okresie nadal odbywały się zawody Stargardzkiej ligi szkolnej. W roku 1981 po sześciu rundach pierwsze miejsce zajmowała SP-6. W Ogólnopolskich Mistrzostwach Juniorów Młodszych, które odbywały się w Szczecinie, w marcu 1982 roku, najlepiej wypadła, Mirella Wróbel zajmując 4 i 5 miejsce na 100m st. klasycznym oraz Tadeusz Kłyszejko, który był 10 na 400m st. dowolnym. Od tego też roku zaczęto organizować zawody z „Mikołajem” i wyjazdy na zimowe obozy narciarskie. Pierwszy wyjazd do Woliborza i na powitanie temperatura -25°C. Pierwszych kroków narciarskich uczył Marian Troszczyński, mający uprawnienia trenera narciarskiego. Doskonalił tez p. Marian, w jeździe na nartach, trenerów pływania. Bieganie po śniegu i narciarstwo wzmacniały kondycję młodych pływaków. Na listach najlepszych w Polsce znowu pojawiło się, co raz więcej nazwisk pływaków ze Stargardu, rocznika 1972 i 1973. Wysokie lokaty zajmowały Iwona Steciwka ( V miejsce na 50m dow. ) i Marta Wójtowicz ( IV miejsce na 400m dow., VI miejsce na 100m motylkiem, V miejsce na 200m zmiennym). Było to wynikiem doskonałej pracy małżeństwa Sabiny i Mariana Troszczyńskich. W klasyfikacji klubów w 1983r. „Błękitni” znaleźli się dopiero na 23 miejscu, ale praca z dziećmi zaowocowała w przyszłości. Pierwsze sukcesy odnoszą Sebastian Troszczyński, Agnieszka Rola, Mariusz Chrzan, późniejsi rekordziści i mistrzowie Polski. Utworzenie przy SP nr6, klas sportowych-pływackich oraz objęcie nauką pływania klas I, II i III dało kadrze trenerskiej możliwość prawidłowej kwalifikacji dzieci do klas pływackich. Nabór prowadzono w roku 1983 i w latach następnych, po przebadaniu i poddaniu sprawdzianom pływackim 1200 dzieci z klas III. Efekty takiej pracy dały szybko wyniki. Rok 1984, to udział klubowych zawodników w43 imprezach pływackich. Juniorzy M. Troszczyńskiego przywożą trzy medale z Mistrzostw Polski; M. Wójtowicz 2 srebrne medale  i Ewa Wieczorek medal brązowy. Do Kadry Narodowej PZP juniorów powołano T.Kłyszejkę, a w następnym sezonie powołani też zostali Agnieszka Rola, Ewa Wieczorek, Marta Wójtowicz, Iwona Steciwka i Katarzyna Wysocka. W sezonie 1985 na Mistrzostwach Polskich Juniorów Młodszych na 34 zespoły – 4 miejsce klubu, 8 srebrnych medali i 3 medale brązowe. Następny rok to kolejne pasmo sukcesów. Z Ogólnopolskich Zawodów Juniorów Młodszych ( 13 i 12 letnich), które odbyły się w dniach 1-3 luty 1986r. przywieziono 8 medali: Mariusz Chrzan: 2 medale złote na 100m i 200m st. grzbietowym oraz medal srebrny na 200m st. zmiennym, Sebastian Troszczyński: srebrny medal na 400m st. dowolnym i brązowy na 400m st. zmiennym, Iwona Stewicka: 2 medale srebrne na 200, st. grzbietowym i na 100m st.dowolnym, Katarzyna Jędrzejewska brązowy medal na 200m motylkiem. W Stargardzie na zawodach w maju, 12 letni Grzegorz Dolniak wynikiem 2;27,3 ustanowił nowy rekord Polski w swojej kategorii wiekowej na dystansie 200m st. grzbietowym. W 1987 roku czwórka trenerów: S. Troszczyńska, M. Troszczyński, W. Wojtakajtis i Z. Markiewicz wprowadziła do kadry juniorów i juniorów młodszych 18 zawodniczek i zawodników. Byli to: Anna Głowacka, A. Rola , E. Wieczorek, M. Wójtowicz, Mirosław Radwan, K. Jędrzejewska, I. Steciwka, M.Chrzan, Ewa Kochańska, Aneta Zasieczna, Anna Malinowska, G. Dolniak, Krzysztof Krzynowek, R. Nowicki, Konrad Troszczyński, J. Tomczak, Anna Markiewicz, Anna Szmit. Do kadry seniorów powołany był T. Kłyszejko. W Ogólnopolskich Zawodach Juniorów i Juniorów Młodszych, które odbyły się w lipcu w klasyfikacji szkół nasza SP nr6 zdobyła I miejsce i 309 punktów przed SP 233 W-wa, na 78 szkół z całej Polski. W klasyfikacji klubowej „Błękitni” zdobli II miejsce. Na zawody do Korei pojechali jako członkowie kadry narodowej Ewa Kochańska, Grzegorz Dolniak i trener W. Wojttakajtis. Do końca sezonu zdobyto jeszcze 32 medale na Mistrzostwach Polski. Wychowankowie M. Troszczyńskiego skończyli szkołę podstawową i przenieśli się do SMS w Raciborzu. W Kadrze Narodowej PZP w 1988r zawodniczką rezerwową była A.Rola, a w Kadrze Narodowej Juniorów byli: A Głowacka, Artur Sokoliński, M. Radwan, I. Stewicka, A. Malinowska, E. Kochańska, G. Dolniak, A. Domińczak, A. Markiewicz. Sezon ten, to zdobycie na różnych zawodach pływackich łącznie 65 medali w tym 28 złotych, 23 srebrnei 14 brązowych. We wrześniu 1989 roku podpisano z LO nr1 w Stargardzie umowę o indywidualnym toku nauczania dla G. Dolniaka, E. Kochańskiej, J. Pilczuk, A. Malinowskiej i Dominiki Stasińskiej. G. Dolniak uzyskał w 1990 roku minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów i w finale B na 400m st. zmiennym zajął 9 miejsce, będąc o rok młodszy od swoich rywali. Wychowanka klubu Agnieszka Rola, w Pucharze Świata w Szwecji, zdobyła medal brązowy. 1991 rok to start Grzegorza Dolniaka w Mistrzostwach Europy Juniorów oraz wywalczenie 4 miejsca na 400m st. zmiennym w Antwerpii. Na szkolenie indywidualne pływaków środków finansowych wystarczyło tylko na rok 1990/1991, więc kolejna grupa utalentowanej młodzieży odeszła do innych klubów zmieniając jednocześnie barwy klubowe. Do „Śląska” Wrocław z grupą młodych pływaków odszedł trener Z. Markiewicz, a do „Stali Stocznia” przenieśli się E. Kochańska, G. Dolniak i J. Chodyko. Klub „Błękitni” podziękował sekcji pływackiej za 12 letnią współpracę i „Neptun” stał się samodzielnym klubem. Trenerzy zostali przeniesieni do pracy w SP nr13, w której była 25m pływalnia. Sportowa żyłka dyrektora szkoły Stanisława Michałowskiego pozwoliła na kontynuowanie treningów, również z młodzieżą z innych szkół. Prezesem Zarządu został Marian Wojtakajtis, a członkami trenerzy klubu. W Mistrzostwach Europy w Istambule w 1993 roku startował Piotr Krzyśków zajmując 7 miejsce na dystansie 100m stylem  dowolnym. Rok później trójka zawodników: Magdalena Wojtakajtis, Paweł Chodyko i Przemysław Wilant osiągają minima na Mistrzostwa Europy Juniorów w Pardubicach. W finale A Przemek Wilant był piąty na 100m st. grzbietowym i szósty na 200m tym samym stylem, a Magda Wojtakajtis zajęła 12 miejsce na 400m zmiennym. W Mistrzostwach Europy w 1994 roku, tym razem w sprincie Przemek Wilant startujący w kategorii seniorów zdobył 4m na 50m grzbietem. Zawodnicy ci byli trenowani, jak widać z efektami, przez W. Wojtakajtisa. Tworzenie klas pływackich było, co raz trudniejsze. Kiedyś nabór prowadzono z 1200 dzieci, a w latach 1994 i późniejszych, z zaledwie ok. 40 dzieci. Prognozy na przyszłość nie były najlepsze, ale doświadczona kadra trenerska starała się zamienić ilość na jakość. I to się udawało. Start Bartka Chełmickiego w Mistrzostwach Europy Juniorów w 1997r. w Glasgow przyniósł mu 9 miejsce w finale B z czasem 0:50,70. Wynik ten dawał mu w finale A srebrny medal. Doskonałe wyniki osiągają trenowani przez Sabinę Troszczyńską: Patrycja Relska, Ania Misiak, Marcin Kopeć, Ewa Tomaszewska, Agnieszka Sawa, Ania Brajta. Na Walnym Zebraniu KP „Neptun” w 1998 roku wybrano nowe władze. Prezesem został wybrany Cezary Żemier, sekretarzem  Violetta Nieroda. Na trenera koordynatora i kierownika klubu powołano W. Wojtakajtisa. W tym też okresie sukcesy zaczynają odnosić wychowankowie Renaty Wojtakajtis: Kamila Sawa, Katarzyna Kukwa, Tomasz Suleja, Łukasz Turakiewicz, Mariusz Świąder, Karol Żemier. Wychowankiem trenerki Elżbiety Miecznik jest Maciej Wojtakajtis, który prawie z każdych zawodów przywozi medal. W tym samym roku Bartek Chełmicki w Koszalinie zdobywa Mistrzostwo Polski w kategorii seniorów na 200m st. dowolnym. W 1999r. zdobywamy medale na letnich i zimowych Mistrzostwach Polski. W kat. Seniorów B. Chełmicki srebrny medal na 200m st. dowolnym, w kat młodzieżowców P. Relska złoty, srebrny, 2 brązowe medale (wszystkie w st. dowolnym), T. Suleja srebrny i brązowy, a Maciek Wojtaklajtis, który jest uczniem SMS Szczecin medal brązowy. Męska sztafeta w składzie M. Świąder, K. Żemier, M. Wojtakajtis i T. Suleja zdobyła brązowy medal na dystansie 4x100m st. dowolnym. Zima roku 2000 to zdobycie medalu brązowego przez Łukasza Pławskiego w kategorii 13-latków na dystansie 100m st. grzbietowym i srebrny medal w kategorii 17-latków Maćka Wojtakajtisa na 50m st. dowolnym.

Przez te wszystkie lata spotykaliśmy się z bardzo życzliwym podejściem Władz Stargardu do działalności klubu, co wyrażało się m.in. w corocznych dotacjach na rzecz klubu. Pomagało to w prowadzeniu działalności i osiągnięciu tych wszystkich sukcesów.

Dzieje klubu „Neptun mogłam opisać dzięki „Kronice KP Neptun” prowadzonej przez kilka lat przez p. Zbigniewa Lamparta, materiałom zebranym i udostępnionym przez W. Wojtakajtisa oraz dzięki temu, że będąc wcześniej sympatykiem, a później sekretarzem klubu mogłam poznać specyfikę tego sportu. Poznałam też ludzi oddanych temu klubowi, a przede wszystkim obecnych trenerów. Niemożliwym jest opisanie, w tak skróconej historii klubu, zasług wszystkich ludzi pracujących na jego sukcesy, tzn. zawodników i zawodniczek, trenerów i działaczy. Mam nadzieję, że osoby, o których nie wspomniałam wybaczą mi, gdyż nie znalazłam wszystkiego, co dotyczy osiągnięć KP „Neptun”, w dostępnych mi źródłach. Może także i sposób, w jaki to opisałam nie wszystkich zadowoli. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że jestem chemikiem a nie polonistką. Życzę zawodnikom i trenerom tego klubu by Ich praca tworzyła dalszą historię tak bogatą w sukcesy jak dotychczas.

 Violetta Nieroda

 Zarząd MKS „Neptun” zwraca się z prośbą do osób, które posiadają materiały ( wycinki z gazet, zdjęcia ) dotyczące działalności klubu w latach 1959-2009, o podarowanie części tych materiałów klubowi, w celu spisania kroniki z tych lat.

 

 Oni Byli Pierwsi

9.III.1959

 

Prezes                                                 Jan Pilarz

V-ce Prezes Ds. Sportu                                    Jerzy Zajączkowski

V-ce Prezes Finansowy                         Marian Tymaszuk
Czałonkowie                                         Marian Książyński

                                                           Stanisław Mazański

                                                           Jerzy Adamczewski

                                                           Marian Koniuszaniec

                                                           Wiesław Kowalski

Lekarz                                                  Eugeniusz Barełkowski

Kierownik Szkółki                                  Leszek Budzianowski

Kier. Sekcji Piłki Wodnej                       Leopold Paszczak

Komisja Rewizyjna                               Alicja Żukowska

                                                           Gustaw Olszański

Waldemar Wołkowicz

 

Kadra Trenerska:

            Trener                                      Kurt Zombek

            Instruktor                                  Elżbieta Zombek

 

Pierwsi Zawodnicy

1.Andrzej Augustyn

2.Anna Będzińska

3.Marian Binkowski

4.Henryk Burzyński

5. Anna Duczyńska

6. Jadwiga Jesionowska

7.Stefan Kisiel

8.Albin Konwiński

9.Jan Kozłowski

10. Zbigniew Kurczewski

11. Feliks Miszczak

12. Juliusz Piliszewski

13. Daniela Ptaszyńska

14. Ryszard Sielski

15. Eugeniusz Szmidt

16. Bronisław Szulc

17. Czesław Świrski

18. Jerzy Wach

19. Adam Wożniak

20. Elżbieta Zombek

 

Mistrzowie i Rekordziści Polski Klubu Pływackiego

„Neptun” W 40-Leciu

 

1.       Dorota Brzozowska

2.       Bartłomiej Chełmicki

3.       Joanna Chodyjko

4.       Paweł Chodyjko

5.       Mariusz Chrzan

6.       Krzysztof Czajkowski

7.       Manfred Depta

8.       Grzegorz Dolniak

9.       Anita Domińczak

10.   Anna Duczyńska

11.   Beata Górnicka

12.   Ewa Kochańska

13.   Aleksandra Kowbel

14.   Piotr Krajewski

15.   Piotr Krzyśków

16.   Anna Malinowska

17.   Kazimierz Marcinkiewicz

18.   Anna Markiewicz

19.   Piotr Markiewicz

20.   Dagmara Michałowska

21.   Renata Niewolewska

22.   Roman Nowicki

23.   Halina Paradowska

24.   Przemysław Parobiec

25.   Danuta Petruszewicz

26.   Daria Pytalas

27.   Mirosław Radwan

28.   Marian Raczyński

29.   Patrycja Relska

30.   Agnieszka Rola

31.   Tomasz Rosiński

32.   Agnieszka Sawa

33.   Artur Sokoliński

34.   Iwona Steciwka

35.   Anna Szmit

36.   Romana Taberska

37.   Sebastian Troszczyński

38.   Jadwiga Weber

39.   Iwona Wejksza

40.   Zofia Wędzina

41.   Przemysław Wilant

42.   Maciej Wojtakajtis

43.   Magdalena Wojtakajtis

44. Władysław Wojtakajtis

45.   Elżbieta Zombek

 


Trenerzy 40-Lecia KP „Neptun”

1.       Lech Fogtman

2.       Paweł Ziołek

3.       Jerzy Zajączkowski

4.       Elżbieta Zombek

5.       Kurt Zombek

6.       Alicja Żukowska

7.       Romuald Hrycan

8.       Marian Raczyński

9.       Maria Sajdak

10.   Ireneusz Młodzieniak

11.   Irena Młodzieniak

12.   Wiesław Zieleniewski

13.   Roman Rokita

14.   Jadwiga Czerwińska

15.   Zbigniew Markiewicz

16.   Kazimierz Przybut

17.   Krystyna Nowik

18.   Maria Myśliwy

19.   Elżbieta Drewicz

20.   Renata Wojtakajtis

21.   Władysław Wojtakajtis

22.   Albin Konwiński

23.   Janusz Manna

24.   Sabina Troszczyńska

25.   Marian Troszczyński

26.   Jolanta Kosko

27.   Lidia Kikiela

28.   Krzysztof Mazurek

29.   Elżbieta Miecznik

30.   Longina Lewandrowicz

31.   Halina Petruszewicz

32.   Jerzy Troszczyński

33.   Leopold Paszczak

 

Sędziowie Pływania

1.       Leon Andrzejewski

2.       Jan Jakubowski

3.       Henryk Kowalski

4.       Danuta Centkowska

5.       Janina Rudzka

6.       Dorota Śnieżko

7.       Alicja Chrzanowska

8.       Piotr Dyczko

9.       Marian Koniuszaniec

10.   Halina Paradowska

11.   Beata Radziszewska

12.   Adam Woźniak

13.   Jerzy Widoniak

14.   Edward Pepiro

15.   Danuta Andrzejewska

16.   Wiesława Tylska

17.   Antoni Adaszyński

18.   Marian Tymaszuk

19.   Piotr Wieczorkowski

20.   Renata Wojtakajtis

21.   Marian Wojtakajtis

22.   Anna Daszykowska

23.   Stanisław Daszykowski

24.   Henryk Dyjas

25.   Albin Konwiński

26.   Bogdan Chwierago

27.   Halina Loda

28.   Mieczysław Ciża

29.   Wiesław Onycher

30.   Jerzy Rabiej

31.   Ewa Łukowska

32.   Marian Taberski

33.   Marian Binkowski

34.   Alicja Żukowska

35.   Irena Ławrynowicz

36.   Edward Mazański

37.   Stanisław Mazański

38.   Jadwiga Czerwińska

39.   Stanisław Steciwka

 

Copyright © 2009 MKS NEPTUN w Stargardzie Szczecińskim